O KADEŘÁVKU

Kadeřávek ? Co to je ?
Kadeřávek (nazýván též jarmuz nebo kadeřavé zimní zelí) či jinak řečeno kadeřavá kapusta je košťálová zelenina, které se v naší rodině neřejne jinak než  „kadeřník“.
Jak už jeho název říká, má něco z kapusty. Nevytváří však svinutou hlávku, ale statný vysoký košťál, na kterém vyrůstají velké a silně zkadeřené listy.
Ti, kteří kadeřávek pěstují na zahradě, mohou sklízet postupně již v letních měsících. Jeho hlavní sezónou je však pozdní podzim a zimní měsíce. Takže nám zpestří jídelníček především v době, která je na čerstvou zeleninu poněkud skoupá.

Proč je dobré kadeřávek jíst ?

Kadeřávek se řadí k nejzdravějším zeleninám. Je bohatý na vitamín B, na své si tak přijdou naše vlasy a pleť. Také velké množství vitamínu C v zimním období naše tělo jistě ocení (v syrovém stavu má dvakrát více vitamínu C než opěvovaný citron). Bohatství vitamínu A zajistí, že budeme vidět jako ostříž. Vitamín E nás ochrání před volnými radikály a obsažená vláknina zas udrží naše střeva ve formě.
Zástup minerálních látek jako draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor se postarají o naše silné nervy, srdce, ledviny a močový měchýř.
Konzumací kadeřávku se tak můžeme ochránit nejen před nachlazením, ale také při obtížích s osteoporózou.
A velký obsah vody a minimum kalorií z něj dělá vhodnou dietní potravinu.

Kdy a kde kadeřávek seženu ?

Kadeřávek je sezónní podzimní a zimní zeleninou. Můžete ho koupit na trhu jako svazek listů nebo vám ho někdo donese jako výpěstek ze zahrádky.  Bývá ale dostupný i na pultech velkých supermarketů – většinou již nahrubo nasekaný v plastovém sáčku s anglickým názvem „Curly Cale“.
Koupený kadeřávek by měl být čerstvý, nepovadlý. Na omak pevný a bez zažloutlých okrajů listů. Pokud je v plastovém sáčku, měl by být také suchý a nezapařený.

Zahrádkáři se z jeho benefitů mohou těšit výrazně déle – od léta až do jara. Sklízí se totiž tak, že postupně odlamujete jeho spodní dorostlé listy. A jelikož je mrazuvzdorný, můžete sklízet celou zimu. Nejchutnější je kadeřávek, který prošel mrazem. Změnou teploty se obsažené škroby změní na jednoduché cukry a stává se tak chuťově jemnější a sladší.

Jak s kadeřávkem v kuchyni naložím ?

Pokud máte kadeřávek celý, tedy listy včetně stonku, tak bude před úpravou potřeba odříznout tvrdý stonek a ještě vyříznout celý tuhý středový řapík. Nebo prostě a jednoduše části listu od tuhého středu odtrhnete rukou. Pak listy důkladně operete ve studené vodě a použijete dle receptu. Zbylé stonky přidejte do domácího zeleninového vývaru.

Pokud nemůžete kadeřávek hned zpracovat a potřebujete ho uskladnit, tak ho neumývejte, jen zkraťte stonky natolik, aby se vám vešel do lednice. Jinak ho ponecháte vcelku a uložíte do igelitového sáčku, který necháte otevřený, abyste zamezili nadměrnému zvlhnutí (a případnému následnému zahnití). Takto uskladněný kadeřávek vydrží v lednici i týden.

Pokud kadeřávek pěstujete a máte nadúrodu, můžete listy zamrazit a nebo blanšírovat stejně jako kapustu a zmrazit.

V případě, že si v zimě donesete ze zahrádky zmrzlé listy kadeřávku, necháte je nejprve zvolna roztát a až pak s nimi naložíte, jak potřebujete.

Co z kadeřávku uvařím?

Ve studené kuchyni se kadeřávek používá pro své významné množství vitamínů a minerálů do čerstvých zeleninových salátů nebo koktejlů.
V teplé kuchyni má kadeřávek obdobné využití jako kapusta.  Jeho pevné a křupavé listy, můžete zjemnit spařením nebo ho povařit v polévce, podusit jako přílohu, nasekat do karbanátků nebo jako součást pokrmu zapéct…

Vyzkoušejte třeba :
Brambory zapečné s kapustou, mangoldem, kadeřávkem a klobásou
Salát z mladého kadeřávku, červené řepy a sýra
Těstoviny s kadeřávkem
Studený pohankový salát s červenou řepou – zde pouze vyměníte v receptu zmiňovanou kapustu za kadeřávek
Fazolová polévka s kukuřicí a mangoldem – zde pouze vyměníte v receptu zmiňovaný mangold za kadeřávek
Pečené karbanátky – zde pouze vyměníte v receptu zmiňovanou kapustu za kadeřávek
Chipsy z kadeřávku

Chcete o této pozapomenuté zelenině (ale třeba i o mangoldu nebo tuřínu) vědět víc? Přečtěte si článek z časopisu Květy, na kterém jsem spolupracovala:
Zdravý jako tuřín, Zdravý jako tuřín II