ZÁSADY REDUKCE III. – psychologické

Možná se domníváte, že redukce vaší kuchyně nebude jednoduchá. Ano, nejspíš nebude.
Ale už jste obeznámeni s teoretickými i praktickými zásadami redukce a zbývá vstřebat už jen ty psychologické. Následnou kombinací a praktickou aplikací těchto doporučení vám poté redukce vaší kuchyně půjde skvěle od ruky a viditelné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

ZÍSKEJTE ZKUŠENOSTI
Abyste se zdarem vpluli do procesu redukce, je potřeba nejprve získat praktické zkušenosti. Ty načerpáte tím, že začnete redukováním nekonfliktních částí vaší kuchyně a budete se zabývat pouze jednoduchými redukčními kroky. Na těchto nekomplikovaných verdiktech získáte potřebnou praxi – naučíte se rozhodovat, stanete se zběhlí v třídění a všechny úkony spojené s redukcí vám přejdou do krve.
A na základě získaných zkušeností si pak následně troufnete i na rozhodnutí složitější a náročnější. A to, co se vám na počátku mohlo jevit jako veliký a těžko řešitelný problém, zvládnete hravě a s lehkostí.

NEHLEDEJTE VÝMLUVY
Neodkládejte redukci na neurčito, protože se vám to „zrovna teď nehodí“. Neplýtvejte energií na vymýšlení výmluv a důvodů, proč to teď nejde. Neotálejte proto, že je venku krásně anebo proto, že je venku ošklivo anebo proto, že je venku tma… To jsou jen výmluvy.
Neoddalujte začátek proto, že si to celé „potřebujete nejprve promyslet“. Aby se vám nestalo, že čas strávený „přemýšlením“ o dané věci bude násobně delší než činnost sama.
Vaše přeplněná kuchyň volající po redukci nezmizí mávnutím kouzelného proutku. Ideální čas začít, je právě teď. Pusťte se do práce, stačí vám k tomu jen trocha disciplíny. Věřte, že až překonáte prvotní obavy, strachy či nechuť, pak už vše půjde hladce a jako po drátkách…

NEZTRÁCEJTE ODHODLÁNÍ
V průběhu náročného vyklízecího procesu se můžete setkat s obtížemi – práce vám přestane jít od ruky nebo se třeba budete potýkat s nedostatkem času či energie. V takovém případě si dejte pauzu. Přestávka může být dlouhá, jak potřebujete – den, dva, týden nebo i delší. Tím, že si vydechnete a odpočinete si, se tak vyhnete případným neúspěchům, které by vás mohly demotivovat nebo i paralyzovat.
V rámci delšího přerušení byste však neměli ztratit ze zřetele svůj cíl a svou vizi. Aby se nestalo, že vaše odhodlání, učinit svou kuchyň funkční, praktickou a zorganizovanou, bude odstaveno na vedlejší kolej a redukce, kterou jste zahájili, vyšumí do ztracena.

ODMĚŇTE SE
Oslavte každý svůj úspěch na kuchyňském bitevním poli. Za každý protříděný úsek vaší kuchyně, za dokončený předsevzatý úkol či splněný částečný cíl se odměňte.  Tím, co je vám příjemné; tím, pro co máte slabost; tím, co si běžně odpíráte; tím, na co běžně nemáte čas – ať už je to výborná káva z kavárny, návštěva kina, relax ve vaně s horkou vodou a kopcem pěny, sklenička vína, návštěva bazénu nebo odpočinek s dobrou knížkou. Vidina odměny vás bude motivovat a stane se hnacím motorem při uskutečňování dalších kroků, které vás při redukci kuchyně ještě čekají.
Odměna by však měla být úměrná vaší vynaložené námaze. Neznamená to tedy, že se odměníte tabulkou čokolády za každý vytříděný hrneček.
Také není vhodné obracet pořadí – nejprve odměna a pak práce. Jednoduše proto, že „bez práce nejsou koláče“. A také proto, aby vás nestrašil přízrak nesplněného úkolu – to byste si svou odměnu zřejmě moc nevychutnali.

ČÍM VÍCE, TÍM VÍCE
Čím bude vaše nadšení a zápal pro vytřídění a redukci větší, tím budete činorodější.
Čím více se do redukce ponoříte, tím budete mít více chuti a energie v redukci pokračovat.
Čím více přebytečných věcí odstraníte, tím bude odloučení od předmětů snazší a méně bolestivé.
Čím většího množství nepotřebných položek se zbavíte, tím budete spokojenější a potažmo šťastnější… To jsou mé osobní zkušenosti.

Abyste se o těchto tvrzeních sami mohli přesvědčit, musíte se nejprve do redukce pustit. A jak začít, si řekneme příště…