ZÁSADY REDUKCE I. – teoretické

Rozhodli jste se pro redukci kuchyně, ale nevíte, jak ji celkově pojmout, jak ji uchopit nebo kde a jak začít?
Redukce kuchyně má určitá pravidla a zásady a ty jsou klíčem k úspěchu. Pokud se jimi budete řídit, tak vám půjde práce lépe od ruky a zaručeně budete mít viditelné výsledky. Pro přehlednost jsem je rozdělila do tří kategorií:
teoretické
praktické
psychologické
V tomto článku se zaměříme na zásady teoretické:

KDY ZAČÍT
Vhodné je jarní období, které nám svým čerstvým svěžím vzduchem dodá pozitivní dávku energie, kterou můžeme využít právě pro zahájení redukce v kuchyni.
Zbavovat se nepotřebných věcí můžeme i v období jarního půstu, který již svou podstatou je časem oproštění a odpoutání.
Redukovat můžete začít i v rámci velkého jarního úklidu, při kterém se často zaměřujeme právě na oblasti, na které při běžném rutinním úklidu nemáme dostatek času a energie anebo je prostě přehlížíme.
Samozřejmě ale s vyklízením můžete začít kdykoliv a nečekat až na jaro. Skvěle se redukuje také při podzimních deštích anebo před Vánocemi. Kdykoliv začnete, vždy je to ten správný čas. Začněte nejlépe hned, protože tolik času, kolik ho máte teď, už nikdy mít nebudete.

Na redukci je však potřeba být připraven, a to nejen fyzicky ale i psychicky. Proto redukci nezačínejte v době, kdy máte velké vypětí v práci, když jste nachlazení, máte vyvrknutý kotník nebo když celkově nejste dobře naladěni. S redukcí začněte, až nebudete pod tlakem a ve stresu, protože jen tak se dokážete vyhnout či čelit drobným neúspěchům, které vás (čistě teoreticky) mohou při redukci potkat a od dokončení započaté redukce odradit.

AVÍZO
Oznamte ve vaší domácnosti všem členům rodiny nebo svým spolubydlícím, že se chystáte na redukci kuchyně.
Krátce vysvětlete, co vás k tomu vede – např. že už se v kuchyni nemůžete hnout, že kuchyň potřebuje reorganizaci…
Sdělte základní podmínky – např.: Dám z kuchyně pryč všechno, co jsem neměl/a rok v ruce. A zdůrazněte slovo „všechno“, aby pocítili důležitost tohoto vašeho rozhodnutí.
Stanovte lhůtu (nejlépe konkrétní datum), do kdy vám mohou sdělit, že chtějí některou konkrétní věc, předmět nebo přístroj v kuchyni ponechat. Zeptejte se na důvod, proč tomu tak chtějí.

Zároveň se ale rovnou smiřte s tím, že se vám rodina ani spolubydlící ke kuchyňským věcem asi nevyjádří… Zcela výjimečně vám váš teenager sdělí, že se nesmíte dotknout jeho hrníčku s obrázkem, který má od mateřské školy anebo manžel bude trvat na svém oblíbeném půllitru s uchem, případně babička si bude chtít ponechat svou oblíbenou vařečku, kterou dostala ke svatbě a možná váš spolubydlící vám rovnou řekne, ať si děláte, co chcete.

PÁN KUCHYNĚ
Redukcí kuchyně by se měl zabývat ten, kdo v kuchyni tráví nejvíce času. Nemám tím však na mysli čas strávený jídlem. Pánem kuchyně je ten, který všechny předměty a přístroje v kuchyni při přípravě pokrmů nejčastěji používá a celkově kuchyň obhospodařuje.
Ten, kdo se v kuchyni jen mihne, když se jde napít anebo ten, který si dokáže jen namazat chléb máslem, stěží může zodpovědně rozhodnout o tom, zda v kuchyni ponechat či neponechat rýžovar nebo kuchyňský teploměr.

SAMI
Redukovat kuchyň s partnerem nebo dokonce se zapojením celé rodiny, není správná volba. Je nutné počítat s tím, že názory jednotlivých členů domácnosti se na užitečnost a důležitost předmětů budou různit. A určitě se nechcete kvůli škrabce nebo topinkovači pekelně pohádat nebo vyvolat rodinný konflikt.
Když se budete rozhodovat sami, bez přispění dalších názorů, konečné rozhodnutí pro vás bude mnohem snazší.

Uveďme si modelový příklad:
Matka: Mám ponechat ten kráječ na avokádo? Nejraději bych ho vyhodila, téměř ho nepoužíváme. Vždyť se nám avokádo mihne v kuchyni sotva dvakrát do roka…
Syn: Mně je to jedno, já to nejim…
Dcera: To mi neber!
Otec: Avokádo? Co to je?
Babička: Vždyť jsem vám ten kráječ koupila jako dárek k Vánocům…

Sami musíte uznat, že po tomto rodinném dialogu je výrazně složitější (až nemožné) se rozhodnout – a to byla řeč jen o kráječi na avokádo. Co teprve takový palačinkovač!

VYČLEŇTE SI ČAS
Dá se předpokládat, že věci, které se vám v kuchyni hromadily třeba 10 let, nevytřídíte za jedno odpoledne. Může to trvat několik hodin nebo i dní, záleží na vašem osobním tempu.
Proto byste k redukci neměli přistupovat tak, že si jen na chvilku odskočíte od sporáku, přeberete jeden šuplík a pak zas půjdete dovařit večeři. Samozřejmě, jde to i tímto způsobem (když není zbytí), ale je lepší vyčlenit si delší časový úsek – dopoledne, den, víkend…
Pokud máte malé děti a času se vám nedostává, využijte čas, když děti spí, když jsou na kroužku, když je tatínek koupe. Také můžete odsunout na jiný termín posezení s kamarádkou…

O SAMOTĚ
Máte-li možnost, věnujte se redukci předmětů tehdy, když nebude nikdo doma. O samotě vás nikdo nebude rušit – ani batole hrající si s pokličkami, ani manžel/ka dožadující se oběda, ani pes uplatňující nárok na vyvenčení.
Pošlete partnera s dětmi a psem (případně i babičkou) na dlouhý výlet nebo na víkend k vodě – aby se vám nikdo nemotal pod nohama, nevyžadoval péči a nerozptyloval vás.
Když všichni budou pryč, nebudete nikým a ničím rušeni a přestanete být roztěkaní. Zkoncentrujete se, do redukování předmětů se hlouběji ponoříte a soustředíte se na vnitřní dialog, potřebný k rozhodnutí.

UČIŇTE ROZHODNUTÍ
Při třídění věcí na potřebné a nepotřebné rozhodněte o osudu dané věci v ten okamžik, kdy ji držíte v ruce. Dejte na svůj instinkt a nad rozhodnutím zbytečně moc nepřemýšlejte. Pokud instinkt mlčí nebo jste nerozhodní, pomohou vám otázky, které uvedu v některém dalším článku. Odpovědi na ně vám vaše rozhodnutí zjednoduší.
Nevracejte předměty zpět do šuplíku či police se slovy: Nevím, uvidím, možná se to bude hodit
Nekomplikujte si život tím, že se budete starat o neužitečné věci, které nepotřebujete.

BUĎTE K SOBĚ UPŘÍMNÍ
Při rozhodování o předmětech v kuchyni k sobě buďte upřímní. Dívejte se na věci pravdivě, oprostěte se od svých nikdy nenaplněných falešných představ či od domněnek, že ten či onen kuchyňský předmět dokresluje váš společenský status.
Přestaňte si namlouvat, že už brzy začnete používat ten odšťavňovač, protože chcete najet (pokolikáté už?) na zdravý životní styl.
Přiznejte si, že jste doposud neupekla ani jeden dort a že představa o vás, jako o úžasné cukrářce, je jen sladký sen. Z nakoupeného nepoužívaného vybavení na tuto (či jinou) kuchařskou disciplínu, vyroste němá výčitka, která ve vás jen zbytečně vyvolává negativní pocity a stres.
Nalijte si čistého vína a přiznejte si, že ten zbytečný výrobník na led, jen dvakrát použitý při zahradní párty, nijak nezvýšil vaši společenskou prestiž. A že toho nepoužívaného kuchyňského robota nejvyšší třídy jste si pořídili jen proto, abyste trumfli sousedku…