Krasavec mangold
I zelenina může být krásná a spanilý mangold je toho důkazem.
Mangold (nazýván též cvikla, římská kapusta nebo listová řepa) se řadí do seznamu listové zeleniny. Mangold řapíkatý má žebernaté listy a široké, silné řapíky různých barev – od bílé až po karmínovou. Jeho pokrevní bratr, mangold listový, má pro změnu tenké stonky s mohutnými listy.
S mangoldem se setkáte nejdříve v létě. Můžete na něj narazit převážně na farmářských trzích, ale mihne se také na pultech některých supermarketů.
Proč je dobré mangold jíst ?
Mangold má vysoký obsah vitamínu C a také vitamíny řady B a E. Velké množství karotenů (provitamín A) ochraňuje a posiluje všechny naše sliznice.
Naše kosti a zuby ocení především vysoký obsah vápníku a ani koncentraci minerálních látek jako je draslík, horčík a železo, bychom neměli nechat bez povšimnutí. Mangold tak uklidňuje naše nervy, zlepšuje prokrvení našeho srdečního svalu, také má močopudné a protisklerotické účinky.
Nemalý obsah vlákniny podporuje správné trávení a zdraví střev.
Jak s mangoldem naložím ?
Zakoupený mangold by měl mít především čisté, zelené a nepoškozené listy bez zažloutlých okrajů.
Případných nečistot se zbavíte vyplavením – dřez nebo velikou mísu napustíte studenou vodou a jednotlivé řapíky s listy do ní jen na pár minut ponoříte. Mangold se odmočí a hrubé nečistoty klesnou ke dnu. Pak ho jemně dočistíte, osušíte a použijete tak, jak velí recept. Nenechávejte mangold ve vodní lázni dlouho, abyste zbytečným máčením ze zeleniny nevyplavili i vitamíny rozpustné ve vodě.
Pokud mangold nemůžete hned zpracovat, neumývejte ho, jen ho zabalte do plastového sáčku a uložte do lednice. Sáček nechte otevřený, abyste zamezili nadměrnému zvlhnutí (a případnému následnému zahnití). Takto vydrží čerstvý 3 -4 dny, pak poměrně rychle zavadá.
V případě velkého množství můžete mangold blanšírovat a zamrazit.
Jak blanšírovat:
Blanšírování je krátké povaření ve vodě.
Do vařící vody osolené vody (na 2 litry vody 1 polévková lžíce soli) vhodíte pokrájené stonky a vaříte 2 – 3 minuty (čím jsou kousky širší a silnější, tím déle vaříte). Stonky vyndáte pomocí děrované lžíce na cedník a propláchnete proudem studené vody, která šokově ukončí var. Necháte důkladně okapat.
Stejně pracujete i s nahubo posekanými listy. Jen je povaříte (ve stejné vodě jako jste vařili stonky) kratší čas – cca 1 minutu.
Jak mangold kuchyňsky upravím a co z něj uvařím ?
Se stonky řapíkatého mangoldu pracujete obdobně jako s chřestem – uvaříte, podusíte nebo zapečete. Můžeme je použít také jako součást nádivky, zapékaného jídla, polévky nebo přihodit do domácího zeleninového vývaru.
Starší řapíky možná bude potřeba (v závislosti na pěstované odrůdě) oloupat, stejně jako se loupe řapíkatý celer nebo rebarbora.
Listy mangoldu (listového i řapíkatého) zpracováváte stejně jako špenát – podusíte ho jako přílohu, připravíte z něj náplň do slaného koláče nebo ho přidáte třeba do zapékaného pokrmu.
Při přípravě mangoldu nemíchejte stonky s listy, ale uchovejte je odděleně. Stonky mangoldu jsou o něco tvrdší než listy a aby stačily změknout, dávají se obvykle do připravovaného pokrmu dříve než listy.
Vyzkoušejte třeba :
Brambory zapečné s kapustou, mangoldem, kadeřávkem a klobásou
Slaný koláč s mangoldem
Fazolová polévka s kukuřicí a mangoldem
Košíčky z listového těsta s mangoldem
Tvarohové knedlíčky s mangoldem
Chcete o této pozapomenuté zelenině (ale třeba i o kadeřávku nebo tuřínu) vědět víc? Přečtěte si článek z časopisu Květy, na kterém jsem spolupracovala:
Zdravý jako tuřín, Zdravý jako tuřín II