JAK VYROBIT PAPÍROVÉ KOŠÍČKY NA MUFFINY – fotonávod

Došly vám papírové košíčky na muffiny ? Jste s kupovanými košíčky nespokojeni ? Nechce se vám za košíčky zbytečně vydávat peníze ? Snadná pomoc – vyrobte si papírové košíčky doma.

Budete potřebovat jen pečící papír v roli o šířce 36 cm (nebo širší).
„Recept“ je na 12 košíčků do klasického plechu na muffiny.

POSTUP

 • Z pečícího papíru ustřihnete 4 pruhy o šířce 12 cm – dostanete 4 obdélníky o straně 12 x 36 cm. Každý pruh pak ještě rozstřihnete na třetinu. Celkem tedy získáte 12 čtverců o straně 12 x 12 cm.

 • Najděte si skleničku či hrníček, který bude mít průměr dna o cca 0,5 cm menší, než je průměr prohlubně v plechu na muffiny.
  Když bude mít hotový papírový košíček o trošičku menší průměr dna, nebude z plechu vyskakovat, ale pěkně se v něm uhnízdí a ani se nehne – což oceníte především v okamžiku, kdy začnete do košíčků dávat těsto.

 • Skleničku postavíte dnem vzhůru.
  Na dno položíte ustřižený čtverec pečícího papíru tak, aby dno skleničky bylo uprostřed čtverce. Přečnívající papír stáhnete rukama směrem dolů po skleničce a košíček je hotov. Tento pohyb zopakujete ještě 11x a máte celkem 12 krásných rustikálně laděných papírových košíčků.
  Jednoduché, že ?:)

PRAKTICKÉ

 • Výhodou těchto košíčků je především to, že se k těstu nikdy nepřipečou a jdou velmi dobře sundat. Z upečeného muffinu vždy odstraníte pouze košíček, a ne košíček s třetinou přilepeného těsta, jako se to často stává při použití košíčků kupovaných.
 • Tímto způsobem můžete zužitkovat i různé odřezky pečícího papíru, které byste jinak vyhodily. Stačí z nich nastříhat čtverce o rozměru 12×12 cm a košíčky jsou na světě.
 • Ne vždy je šíře pečícího papíru 36 cm, často bývá 38 cm. To ale nevadí, protože košíček nemusí mít zcela striktně podobu čtverce.
 • Osobně jsem si na košíčky udělala šablonu: je to pruh z tvrdého papíru o rozměru 12×36 cm, který k pečícímu papíru jen přiložím a hned stříhám. Odpadá tak měření a tím také použití tužky a pravítka. Rozdělit pruhy na třetiny zvládnu „od oka“.
 • O tom, jak jsem se s kupovanými košíčky převelice trápila, než jsem přešla na tuto metodu, jsem sepsala v srdceryvném článku O mé cestě k dokonalým muffinům – doufám, že se pobavíte :).