DOMÁCÍ VAJEČNÉ NUDLE

SUROVINY

100 g hrubé mouky
1 vejce velikosti M
1 polévková lžíce studené vody (většinou není potřeba)
hrubá mouka na podsypávání při válení (většinou není potřeba)

Z uvedeného množství je cca 140 g čerstvých nudlí – množství cca na 7 – 8 porcí polévky (záleží však na požadované hustotě polévky).

PŘÍPRAVA

  • Na vál prosejete mouku, uděláte z ní hromádku a uprostřed vytvoříte důlek.
  • Do důlku rozklepnete vajíčko a pomocí vidličky ho postupně zapracováváte do okolní mouky do té doby, dokud je tekuté.
  • Zbylou suchou mouku do těsta zapracujete rukama. Hnětete do té doby, dokud těsto není hladké, poměrně tuhé a nelepivé. Počítejte s tím, že to pár minut to trvá.
  • Pokud by i po dlouhém hnětení těsto zůstávalo stále mazlavé a lepivé, přidejte trošku mouky. Pokud naopak bude těsto stále drobivé, přidejte trochu vody.
  • Těsto zabalíte do potravinové folie a necháte půl hodiny odpočinout.

POSTUP

  • Těsto rozkrojíte na dvě poloviny – s jednou polovinou budete hned pracovat, druhou zabalíte zpět do folie, aby neoschla.
  • Těsto párkrát v rukách prohnětete a následně rozválíte pomocí válečku na plát tenký 1 mm (pro představu cca rozměr 25 x 25 cm), nebo na ten nejtenčí plát co dokážete. Na vyválení budete muset vynaložit trochu síly, těsto je tuhé a na váleček budete muset silně tlačit.
  • Pokud by se těsto lepilo na vál nebo váleček, jemně podsypejte hrubou moukou.
  • Pláty rozváleného těsta přesunete na čistou utěrku a necháte je alespoň půl hodiny proschnout. Každých 10 minut pláty otočíte, aby prosychaly rovnoměrně.

KRÁJENÍ

  • Proschlé těsto pokrájíte na pruhy tak široké, jakou chcete mít délku nudlí.
  • Několik pruhů dáte na sebe, přepůlíte je a opět naskládáte na sebe. Vznikne tak vyšší komínek, ze kterého odkrajujete nudle tak široké, jak potřebujete.
    Nudle do polévky  – plát pokrájíte na pruhy široké 4 – 5 cm, aby se nudle vešly na lžíci. Šířka nudlí by měla být 1 mm.
    Široké dlouhé nudle nakrájíte tak, že nepokrájený plát zarolujete a postupně odkrajujete kusy tak silné, jak široké chcete mít nudle –  většinou od 0,5 do 2 cm.
  • Nudle krájíte ostrým nožem a krájíte tlakem  – tedy jedním rovným svislým řezem shora dolů (ne tahem jako pilkou).

VAŘENÍ

Nudle vložíte do vroucí osolené vody a vaříte podle velikosti nudlí. Tenké polévkové nudle budete vařit cca 5 minut. Čím jsou nudle silnější, tím delší čas na vaření potřebují. Zda jsou nudle již uvařené, zjistíte jednoduše ochutnáním.
Aby vám nudle nezakalily zeleninový nebo masový vývar, uvařte je samostatně v kastrůlku a do horkého vývaru jen vložte.

SUŠENÍ A SKLADOVÁNÍ

Pokrájené nudle rozprostřete v tenké vrstvě na utěrku a necháte důkladně proschnout cca 12 – 24 hodin v pokojové teplotě. Kdykoliv půjdete okolo, tak je trochu proházejte, aby prosychaly rovnoměrně. Nudle jsou suché tehdy, když při pokusu o zlomení prasknou.
Nudle skladujete na suchém místě ve vzduchotěsné nádobě, kde vydrží i několik týdnů.

PRAKTICKÉ

  • Potravinovou folii k zabalení hotového těsta můžete nahradit alobalem. Pokud ani jeden obalový materiál nemáte, přiklopte těsto hrníčkem či malou miskou.
  • Pokud do těsta nepřidáte vodu, bude sice uhnětení těsta trvat o trochu déle, ale při válení se těsto nebude přichytávat a nebudete muset podsypávat moukou.
  • Nudlové těsto se suší proto, aby se při krájení jednotlivé nudle neslepovaly.
  • Proschnutí či sušení nudlí můžete urychlit sušičkou na ovoce.
  • Vál či váleček podsypávejte vždy tou samou hrubostí mouky, ze které jste dělali nudle.

HRUBOST MOUKY

Někdo zásadně používá jen mouku polohrubou, někdo jiný nedá dopustit na mouku hrubou a další se s vámi bude přít, že na nudle se používá výhradně mouka hladká…
Obecně se dá říci, že z mouky hrubé jsou nudle měkčí a nadýchanější, než z mouky hladké a také při vaření více nabudou. Z mouky hladké jsou nudle s jemnější strukturou a hutnější než z mouky hrubé.
Osobně na polévkové nudle používám mouku hrubou, na široké nudle či fleky použité naslano také pracuji s moukou hrubou a na nudle nasladko (třeba na nudle s mákem) používám mouku hladkou. A kdybych neměla ani hladkou ani hrubou mouku, směle sáhnu po polohrubé…

SOLIT či NESOLIT

Osobně pokud nudlové těsto hned všechno zpracuji, tak do těsta velkou špetku soli dávám. Pokud si připravuji těsto do zásoby a vím, že budu nudle skladovat, tak sůl do těsta nepřidávám. Sůl totiž přitahuje vlhkost a skladované usušené nudle by mohly zvlhnout a znehodnotit se.