VELIKONOČNÍHO PŮSTU se nemusíte bát

V období před Velikonocemi někteří z minimalistů pravidelně každý rok drží půst. Přesto, že nejsou praktikující věřící.
Někdo půst vnímá jako očistu těla, pro jiného je to doba dobrovolného odříkání, další očekává především úbytek váhy. Pro někoho má půst podtext sebepoznání nebo je zkouškou sebekázně. Další z nás třeba potřebuje dobít energii a zharmonizovat tělo.
Ať jsou důvody jakékoliv, jedno je jisté – půst je silným ozdravným procesem působícím ve všech rovinách, jak na úrovni fyzické, tak i psychické. A není nutné se ho bát…

VELIKONOČNÍ PŮST NENÍ HLADOVĚNÍ
Když držíte velikonoční půst, tak to neznamená, že hladovíte. Pouze něco na čas vypustíte a opustíte. Odeberete to, bez čeho se můžete zcela obejít.
Na určitý čas některé potraviny, ale i věci nebo činnosti, ze svého života vyloučíte a zaměříte se jen na to podstatné a nezbytné.

Půst tedy neznamená, že namísto standardních šesti houskových knedlíků si naložíte na talíř jen ty nezbytné čtyři, ale znamená, že se těchto knedlíků dobrovolně zcela vzdáte. A nejen knedlíků. Také třeba těžkých a smažených jídel, alkoholu, různých pochutin, sladkostí, masa…

Vaše strava se tak stane stravou postní, střídmou, lehkou. Bude se skládat ze základních a běžně dostupných surovin a potravin – převážně z luštěnin, obilovin a zeleniny.

Za postní jídelníček vám tělo bude velmi vděčné. Konzumací odlehčené stravy si odpočine od těžce stravitelných pokrmů, od průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů. Půst napomůže trávicímu systému v regeneraci, organismus se zbaví nahromaděných škodlivin.  Vaše tělo se vyčistí, ozdraví, zklidní, dobije energii a opět nastartuje.

VELIKONOČNÍ PŮST NENÍ JEN TALÍŘ BEZ MASA
Postní jídelníček nás ukázní. Osvobodí nás od nadvlády nezdravých jídel, fastfoodu nebo přemíry sladkostí. Současně s tím si zároveň uvědomíme i své limity a slabosti. Dojde k odkrytí našich závislostí a ke konfrontaci: To, co mi chybí, po čem toužím a lačním – třeba káva, čokoláda, rohlík, jogurt, pivo, knedlík … Skutečně to potřebuji a neobejdu se bez toho?

Tyto úvahy u většiny minimalistů však nezůstávají jen v rovině jídla, ale přesahují i do dalších oblastí našeho života. Proto míváme v postním období například zvýšenou potřebu očistit domov od nepořádku, nánosu zbytečností a nastolit v domácnosti funkční systém.

Půst tedy není jen obdobím, kdy vědomě změníme svůj způsob stravování, ale stává se zároveň i vhodným prostorem pro revizi našich potřeb, myšlenek, hodnot a pro jejich nové uspořádání.

VELIKONOČNÍ PŮST NENÍ TREST
Půst není utrpení ani očistec. Neznamená, že si tvrdohlavě odřeknete maso (To dám!) a pak celé dny plni touhy po mase budete trpět tím, že jste ho z jídelníčku vyřadili (To přeci musím dát!) a po prvním týdnu půstu to vzdáte (Už to dál nedám…).
Půst také není strádáním, ze kterého byste měli být nešťastní. Není ani obdobím, které musíte vydržet. Ani zkouškou, ve které musíte obstát nebo problémem, který musíte zvládnout.

Je jen na vás, nakolik budete k sobě přísní a co si na postní dobu uložíte za úkoly či cíle. Vaše předsevzetí by však měla být reálná, taková, která budete schopni zvládnout a dodržet.
Určitě půjde třeba snížit množství vypité kávy, odstranit z jídelníčku sladkosti, omezit vysedávání u televize nebo si odřeknout nákup další zbytečné dekorace do bytu…

Půst však není zdaleka jen o změně jídelníčku, čistém střevě, přebraném šatníku nebo umytém okně. Postní období je především dobou k sebereflexi, k bilanci, k přehodnocení, časem pro očištění a ozdravění…
Půst je něčím, co chcete, co si přejete, na co se těšíte, k čemu jste dozráli.
Půst je svobodné tiché odříkání, které vede k obnově, kultivaci a růstu v rovině těla, mysli i duše.

Na Vaší postní cestě vše dobré přeje Zuzana

Chcete zkusit vařit postně a minimalisticky ?
Právě pro Vás tu je zdarma ke stažení POSTNÍ MINIMALISTICKÁ KUCHAŘKA.
O půstu více zde.