REDUKCE – než začnete

REDUKCE JE ROZHODNUTÍ
Základním stavebním kamenem pro vybudování minimalistické kuchyně je redukce. Tedy proces rozhodování o tom, co je, pro hladké fungování a provozuschopnost vaší kuchyně, důležité.

Při rozhodování proto svou pozornost zaměřte na věci a předměty, které si v kuchyni CHCETE PONECHAT. Tímto pohledem si průběh redukce velmi usnadníte. Rozhodování se tak stane nejen výrazně lehčím a jednodušším, ale také se bude odehrávat v pozitivní rovině.
Na rozdíl od opačného přístupu, při kterém se jen trápíte a zbytečně ztrácíte čas a energii přemýšlením nad věcmi, které ve finále ze své kuchyně vyřadíte.

Předměty, pro které se rozhodnete, že ve vaší kuchyni zůstanou, by tedy měly být takové, které potřebujete a používáte, ceníte si jich a máte je rádi.  A těm následně poskytnete v kuchyni důstojný prostor, budete o ně s láskou pečovat a starost o ně vám nebude přítěží.

REDUKCE NENÍ PLÝTVÁNÍ
Letmým nezkušeným pohledem se redukce může někomu jevit jako vyhazování předmětů. Nejedná se však o plýtvání, ani o projev nehospodárnosti, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na konci redukčního procesu všem nepotřebným věcem najdete místo někde jinde, kde budou dál plnit svou funkci a budou prospěšné. Vy aktem redukce pouze přehodnocujete potřebnost předmětů ve vaší kuchyni. Pokud předměty nepoužíváte, není důvod je skladovat a není důvod je mít.

REDUKCE JE OPUŠTĚNÍ
Zbavit se věcí není snadné. Často k nim býváme připoutáni konvencemi, vzpomínkami nebo třeba penězi, které jsme za ně utratili. A tato emoční pouta bývají velmi pevná… Zřeknutí a oproštění se od věcí je tak pro mnohé tou nejtěžší a nejbolestivější částí celého redukčního procesu.
Neměli bychom se však na věci upínat a nechat se jimi ovládat. Překonejte svůj strach z domnělé ztráty a odpoutejte se. Věci jsou jen věci, nic víc.

REDUKCE JE CESTA
Je jen na vás, zda po této cestě redukce půjdete k cíli pomalu nebo rychle. Na jejím konci na vás čeká osvobozující pocit, úleva, nově nabytý prostor, utěšený pořádek a obrovský obrat k lepšímu. Získáte kuchyň s menším počtem předmětů, s větším prostorem pro přípravu pokrmů a s velkým potěšením z vaření.
A to určitě za tu trochu námahy a sebezapření stojí…