Bazalka je oblíbenou aromatickou bylinou, kterou rádi pěstujeme v truhlících nebo květináčích na okenních parapetech a často používáme v kuchyni k dochucení či dozdobení jídel.
Stříháte ji však správně? Není totiž vůbec jedno, který lístek či stonek ustřihnete…
Pouze při správném zastřihávání se vám bazalka odvděčí košatou korunou a svěžími lístky. Zásady zastřihávání jsou poměrně jednoduché:
- NESTŘÍHAT CELÝ STONEK
To uvádím jen pro pořádek, pokud by snad někdo očekával, že se zbytek stonku bez listů, čouhající nad zeminou, rozvětví a olistí…
- NESTŘÍHAT SPODNÍ VELKÉ LISTY
Tyto listy přijímají svou velkou plochou nejvíce světla a skrze ně získává bazalka potřebné živiny a sílu k růstu, větvení a tvorbě nových listů.
- STŘÍHAT VRCHOLOVÉ LÍSTKY
Postupným zastřiháváním vrcholových listů nebude rostlina růst pouze do výšky, ale bude se rozrůstat i do šířky. Opakováním střihu bude postupně koruna bazalky košatět a houstnout.
- STŘÍHAT NAD PŘESLENEM
Přeslen je místo na stonku bazalky, ze kterého vyrůstají po stranách nejen klasické velké listy, ale zároveň vyrážejí i drobounké lístečky. Stonek bazalky stříháte cca 1 cm nad těmito zárodečnými lístky (viz obrázek). V místě střihu se stonek rostliny za několik dní rozdvojí, naroste a opět vytvoří listy.
- STŘÍHAT OSTRÝMI NŮŽKAMI
Zastřihujte ostrými nůžkami nebo ostrým nožíkem. Použitím ostrého nástroje zajistíte čistý řez, nedojde k poškození stonku a v neposlední řadě též minimalizujete stres, který rostlině střihem způsobíte.
- ZAŠTIPOVAT KVĚTY
Průběžným stříháním vrcholových listů sice oddalujete kvetení bazalky, ale přesto může vykvést. Pokud by rostlina nasadila na květ, nečekejte až se rozvine, ale naopak ho hned prsty odštípněte. Tvorba květů bazalku totiž nejen oslabuje, ale mnohdy i změní její chuť.
Při dodržování tohoto postupu bude keřík bazalky průběžně dorůstat a sílit. Získá bohatě větvenou korunu plnou vitálních lístků a vy máte zajištěnou kvalitní a bohatou sklizeň po celou dobu letní sezóny.
Mnoho pěstitelských úspěchů Vám přeje Zuzana