Ono okřídlené “sůl nad zlato“, platí především v kuchyni. Sůl je základní ingrediencí a nezbytnou chuťovou přísadou, bez které se žádný kuchař neobejde.
Naštěstí doba, kdy v nabídce obchodů byl jen jeden druh soli, je už dávno pryč. Nyní na trhu můžeme vybírat z pestré palety gurmánských solí z různých koutů světa.
Řadím se mezi ty, kteří se obejdou bez koláče či čokolády. Bez soli však ne. Nedokážu si představit, že bych si nemohla posolit chléb s máslem, vajíčko nebo třeba zeleninový salát. Ocitnout se na královské hostině z filmu Byl jednou jeden král, „kterou nehyzdí ani jediné zrnko soli“, tak to nerozdýchám…
Představím vám několik svých oblíbenců, kteří se zabydleli v mé kuchyni. Nejenže dokážou osolit a završit chuť, ale umí jídlo i chuťově doladit a povznést tak na vyšší úroveň.
Sůl není jen slaná a bílá
Pokud jste ještě neochutnali uzenou sůl, je na čase to napravit. Má charakteristickou delikátní plnou kouřovou chuť i aroma a dodává pokrmům výraznou intenzivní uzenou příchuť. Tato sůl vzniká několikadenním uzením soli studeným kouřem převážně na bukovém dřevě.
Ve své kuchyni používám uzenou sůl německou a prémiovou dánskou, která se řadí mezi ty nejlepší. Sůl přidávám do pokrmu až ke konci vaření, aby se uzené aroma dlouhým vařením nevytratilo.
Sůl se hodí především k dochucování masa, ať už červeného nebo bílého. Také pečená ryba nasolená uzenou solí získá další chuťový rozměr. Uzená sůl má ale své pevné místo i v bezmasé kuchyni – dochuťte jí pečenou zeleninu, přidejte k nakládanému tofu, k sójovému masu, přisypte k luštěninám nebo těstovinám, osolte si vařené brambory. Vyzkoušejte ji do vajíček, marinád, zeleninových salátů, k houbám, oříškům či do slaného karamelu… neuděláte chybu.
Dalším mým oblíbencem mezi solemi je černá sůl Kala Namak. Má výraznou specifickou sirnou chuť, která připomíná vařená vajíčka. Používám ji jen ve studené kuchyni, aby teplem neztrácela svou charakteristickou chuť.
Solím s ní dipy, dresinky, studené omáčky nebo marinády. Dochucuji s ní často pokrmy, kde hraje prim tofu natural. Často ji uplatňuji v pomazánkách. Také ji hojně používám tam, kde chci dosáhnout vaječné chutě nebo tuto chuť posílit – třeba v zapečených pokrmech. Dosoluji si s ní na talíři kari, polévky či zeleninové saláty. A přiznám se, že banán posolený touto solí považuji za gurmánský zážitek…
Sůl není jen kamenná
Starší ročníky jistě ještě pamatují, že dříve byla sůl jen jedna. Jemná kamenná sůl obohacená jódem balená v kilových papírových sáčcích, buď dolovaná jako nerost nebo vyráběná v dolech krystalizací solného roztoku (solanky). Doba ale pokročila a nyní již máme na výběr z mnoha druhů a typů soli. A tak sůl kamennou nahrazuji raději solemi čistými, bez nerozpustných příměsí, nečistot a dalších látek.
V oblibě mám jemnou sůl z Mrtvého moře. Tato sůl vzniká krystalizací z odpařované slané vody z Mrtvého moře, které se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Sůl je zcela přírodní, bez doprovodných látek, a na rozdíl od soli kamenné, neobsahuje ani žádné látky přídatné, které mají zabraňovat jejímu vlhnutí a hrudkovatění.
Voda z Mrtvého moře je vysoce mineralizovaná, a proto má tato sůl, oproti jiným solím, vyšší obsah minerálních látek a stopových prvků. Používám ji především na solení při vaření a jelikož sůl není dodatečně jodizovaná, uplatní se také k nakládání a kvašení zeleniny. A kdybych neměla mlýnek na sůl, určitě bych ji používala i ve slánce na jídelním stole.
Jelikož ale mlýnek na sůl mám (protože mám slabost pro hrubozrnnou sůl), používám v mlýnku pouštní sůl z Kalahari. Ta se získává z přírodních pouštních solných jezer starých stovky milionů let. Tato výjimečná pouštní sůl se vyrábí ručně, postupným sušením na přímém slunci. Sůl má tvrdé krystaly a je také zcela přírodní, čistá, bez doprovodných látek. Používám ji především ke konečnému dosolování. V mlýnku s keramickou mlecí mechanikou si ji namelu na požadovanou hrubost a pokrm na talíři dochutím čerstvě namletou solí.
Sůl nad zlato
V mé kuchyni má čestné místo i královna mezi solemi zvaná Solný květ (Fleur de Sel).
V současné době používám solný květ pocházející z Indického oceánu. Je to ceněná sůl nejvyšší kvality, která vzniká na vodní hladině solných nádrží jen za ideálních povětrnostních podmínek. Pouze za klidného počasí bez větru, který nečeří hladinu vody, se na ní vytvoří, postupnou pomalou krystalizací, tenoučká vrstva solných krystalů pyramidového tvaru. Ty se opatrně ručně sbírají dřevěnými lopatkami a následně suší na slunci. Soli se nenasbírá víc jak 60 kg za den.
Tato čistá přírodní sůl je delikátní alternativou k běžné soli. Použít ji můžete jak v teplé, tak i ve studené kuchyni. Osobně ji používám jen do hotových pokrmů na zdobení a na konečnou úpravu těsně před konzumací. Duté drobné pyramidy jsou velmi dekorativní – ozvláštní nejen steak, grilovanou zeleninu ale i pečenou rybu, čerstvý zeleninový salát nebo vařené vajíčko. S touto solí si samozřejmě můžete i klasicky dosolit, pyramidové solné krystaly jsou křehké, stačí je jen rozmělnit mezi prsty.
Tato sůl předstihuje ostatní svou prvotní křupavou slaností, která následně ustupuje a nechává vyniknout ostatní chutě. Svým unikátním tvarem pokrm doslova korunuje – i obyčejný chléb s máslem posypaný touto solí má najednou mnohem větší šmrnc a eleganci.
Jak zaznělo v úvodu – není sůl jako sůl. Já své solné favority a oblíbené soli již našla. Najděte si také ty své, které budou vyhovovat vašim kuchařským potřebám a doladí vámi připravovaný pokrm k dokonalosti.
V e-shopu Naturway.cz naleznete více než dvacet různých solí – od těch obvyklých až po ty exotické. Určitě zde tu pravou sůl pro svou kuchyň objevíte…
© Autorský text, který vznikl ve spolupráci s firmou Naturway.