TEORIE
Při velikonočním půstu zaměřujeme svou pozornost především na to, co jíme. Snažíme se jíst skromně, střídmě, na určitý čas vylučujeme některé potraviny ze svého jídelníčku. Na pokrm se nedíváme labužnickou optikou ale jako na zdroj energie.
A stejně tak by to mělo být i s naším pitným režimem. V době půstu bychom se měli vzdát různých tekutých pochoutek ve formě sirupů, džusů, slazených minerálních vod a limonád, ochucených studených čajů, kolových a energetických nápojů či kávy nebo alkoholu.
Základem pitného režimu při půstu by měla být voda – voda čistá, neperlivá, nekalorická.
Abychom však v předjarním chladném období nepili jen studenou vodu, je vhodné doplnit svůj pitný režim teplými neslazenými čaji a čaji bylinnými.
Pít bychom měli dostatečně a průběžně po celý den. Správný pitný režim nejenže zažene žízeň, ale též dokáže utlumit případné pocity hladu. Hlavně ale zajišťuje správnou funkci ledvin a tím vylučování škodlivých odpadních látek z těla.
Tolik k teorii. Jak ji však naplnit v praxi?
PRAXE
Někdo si při půstu vystačí jen s vodou, jiný ne. Jeden vypije s přehledem dva litry tekutin, druhý to nedokáže. Někdo je v pracovním procesu vystaven stálému teplu, někdo jiný zase zimě… Proto každý pije jinak a pitný režim se člověk od člověka se liší. Pokusím se nastínit, jak to mám v praxi já.
Osobně se na svůj postní pitný režim připravuji nákupem různých sypaných čajů a bylinných směsí. Pro letošní období půstu jsem zvolila výrobky české firmy BOTANIC.
RÁNO
Pro mě osobně je ráno nejnáročnější částí dne. Nejsem ranní typ, jsem založením sova. Sova, která fyzicky vstává v 6 hodin ráno. Mé opravdové probuzení však přichází až kolem deváté hodiny ranní. Abych překlenula tento časový nesoulad, běžně svůj den začínám silnou kávou bez mléka a cukru. V době půstu však přijímám postní výzvu, kávy se částečně zříkám a ranní rutinní pití kávy vynechávám.
Přesto však ráno potřebuji dobít energii, abych začala fungovat. A tak místo kávy piju ČAJ Z YERBY MATÉ (cesmína paraguayská). Konkrétně její praženou podobu, která má silnější povzbuzující účinky. Každé ráno vypiju konvičku čaje o obsahu 600 ml. Čaj z praženého maté potlačí mou každodenní ranní únavu spojenou s ospalostí, probudí mě a nastartuje obdobně, jako kdybych vypila kávu. Vyhovuje mi výraznější zemitá chuť čaje a pražená „nakouřená“ vůně, která mi nahrazuje kávové aroma. Tento čaj má i zdravotní benefity, já však nejvíce oceňuji, že mi dobije baterky, vzpruží mě a jeho povzbuzující účinky mi vydrží celé dopoledne. A nesmím opomenout, že tento čaj snáším výrazně lépe než kávu vypitou na lačný žaludek.
V PRŮBĚHU DNE
Během dne piju filtrovanou vodu. Ne vždy je však studená voda tou nejlepší volbou. V předjarních dnech je často potřeba se zahřát, a tak vstupuje do hry další čaj. Bohužel jsem nenašla cestu k černému čaji, nechutná mi, nepiju ho. Zelený čaj si ráda vychutnám, ale pouze v létě. Co mi tedy zbývá k pití v chladných dnech? Převařená teplá voda s pár kapkami citronu a pro zpestření přidávám ovocný čaj nebo čaj rooibos.
Běžné ovocné čaje plné ibišku mě pro svou kyselost však k pití vůbec nelákají. Proto jsem se poohlédla po skutečně ovocném čaji a zvolila jsem POMERANČOVÝ CRIPSY DREAM.
Už jen při otevření sáčku s čajem se začne linout opojná vůně. Po zalití čaje horkou vodou ucítíte intenzivní pomerančové aroma. Čaj je lehce nasládlý, s výraznou chutí pomeranče a citrusově exotickou příchutí. A jako bonus si na závěr můžete ze dna hrníčku vychutnat změklé části ovoce jako je pomeranč, kokos, ananas, papája…
Tento čaj si dávám obvykle v pozdních dopoledních hodinách nebo před obědem. Je to přesně ten typ čaje, který vás dokáže, díky intenzivní vůni a chuti, z uspěchaného pracovního dopoledne přenést do klidu a příjemně naladit do druhé části pracovního dne.
Po obědě přichází čas na jednu kávu, která mi, díky dávce kofeinu, pomůže odstranit případnou odpolední únavu. Šálek kávy je však velmi brzy vypitý, a proto odpoledne obvykle přichází na řadu čaj-nečaj (bezkofeinový rooibos).
Oblíbila jsem si rooibos s příchutí, kdy je základní „medová“ chuť čaje korunována dalším aroma a chutí – tentokrát jsem zvolila ROOIBOS S DIVOKOU TŘEŠNÍ. Už při zalévání čaje horkou vodou se rozvinou tóny divoké třešně, které se snoubí se sladkou vůní. Teplý čaj je nasládlý, s ovocně – medovou chutí. Často si čaj nechám vychladnout a popíjím ho studený. Chladná verze čaje nechutná tak medově, naopak se prohloubí chuť třešní a čaj je velmi osvěžující.
Po návratu z práce domů a před nástupem na „druhou směnu“ si dopřeju chvilku klidu u dalšího šálku čaje. Většinou volím čaj bylinný a to takový, který podporuje ozdravný proces půstu. Většinou sahám po čaji kopřivovém, čaji z ostropestřce anebo po čaji na odkyselení. Čajem také zároveň zapiju KAPSLI S LÉČIVOU HOUBOU REISHI (leskokorka lesklá), kterou po dobu postního období polykám. Reishi je léčivá houba s velkou škálou zdravotních benefitů, která se po staletí používá v tradiční čínské medicíně. A to, že se jí říká „houba nesmrtelnosti“, hovoří za vše. Osobně ji užívám především pro podporu svého silně nabouraného imunitního systému.
VEČER
Výše jsem psala, že jsem založením sova. Přirozeně tedy večer a v nočních hodinách bývám nejproduktivnější. S tím jsou však spojeny i mé pozdní (až ranní) odchody do postele, proto bývá ranní vstávání pro mě tak kruté… V postním období se však snažím více odpočívat, a proto usiluji o utlumení své večerní a noční činorodosti. Naštěstí nemusím sahat po tabletách na spaní či jiné chemii. Stačí mi kombinovat kapsle houby Reishi s BYLINNÝM ČAJEM „DOBROU NOC“. Reishi mi snižuje hladinu stresu, usnadňuje mi relaxaci a zlepšuje kvalitu mého spánku. Čaj Dobrou noc zase „krotí“ mou noční aktivitu, jeho vůně s tóny levandule mě ztiší, zklidní a připraví na spánek. Šálek tohoto čaje se snažím vypít nejpozději kolem deváté hodiny večerní, ne vždy se mi to však takto“ brzy“ podaří. Po vypití čaje se mi lépe usíná, mám hlubší spánek a v průběhu noci se probudím jen výjimečně.
ČAJ JAKO RITUÁL
Možná jste nabyli dojmu, že nedělám nic jiného, než jen piju čaj :). Je to jen zdání, ale pravdou zůstává, že šálek dobrého čaje si vždy ráda vychutnám. Příprava sypaného čaje je mým osobním rituálem, kdy si užívám přítomný okamžik. Čaj zaliju, následně vdechuji čajovou vůni a celkové aroma, pak s pokorou čekám na požitek, až budu moci čaj vypít. Při přípravě a pití čaje si dovolím zastavit se, uvolnit se, usebrat se, být tady a teď. Zkuste to také…
© Autorský text, který vznikl ve spolupráci s firmou BOTANIC.