4. díl – MÍT ČI NEMÍT aneb TO JE, OČ TU BĚŽÍ

Mít minimalistickou kuchyň – to zní pro mnoho lidí atraktivně…
Dovolím si však pro jistotu hned v úvodu podotknout, že nebude řeč o designových kuchyních navrhovaných bytovými architekty, které nesou také tento přívlastek a známe je ze stránek barevných časopisů.

Řeč bude o kuchyni, která je minimalistická především svým obsahem. O kuchyni, která preferuje soužití s méně věcmi, jednoduchost, praktičnost, udržitelnost – to už mnoha lidem tak přitažlivě nezní…

Minimalistická kuchyň není nějaký módní výstřelek či trend, který se právě nosí a po kterém za čas neštěkne ani pes.
Pokud o minimalistické kuchyni uvažujete a stojíte před hamletovskou otázkou „Mít či nemít minimalistickou kuchyň“, měli byste nejprve sami sobě položit pár základních otázek, jejichž odpovědi vám budování vaší minimalistické kuchyně velmi výrazně usnadní.

PROČ ?
Důvodů, proč můžete chtít minimalistickou kuchyň, může být hned několik a navzájem se mohou prolínat a doplňovat, ale v zásadě se dají rozdělit na dva základní okruhy:

důvody praktické – potřebujete více místa v kuchyni; vaše kuchyň potřebuje odlehčit od velkého množství předmětů; chcete funkční kuchyň, kde nepanuje chaos; chcete kuchyň, která se lehce uklízí; chcete vařit jednoduchá jídla; chcete mít pod kontrolou domácí rozpočet…

důvody etické – nechcete být součástí spotřební konzumní společnosti; chcete změnit své spotřebitelské smýšlení; chcete snížit plýtvání jídlem; chcete omezit používání plastů a obalů; chcete zavést ve své kuchyni principy cirkulární ekonomiky…

Důvody, proč chcete mít minimalistickou kuchyň, jsou vašimi základními stavebními kameny, na kterých svou kuchyň vystavíte. Proto by tyto důvody měly být jasné, pevné a stálé – aby vaše stavba byla stabilní a neochvějná…

K ČEMU MI SLOUŽÍ ?
Přestože kuchyň bývá primárně určena k vaření, mnohdy zastává i jiné funkce.
Např. funkci prádelny – když máte pračku v kuchyni; dětského pokoje – pokud je vaše dítko zvyklé psát úkoly s vaším dohledem u kuchyňského stolu; dětského koutku, jestliže musíte mít při vaření malé dítě na očích…
Může mít i status kavárny, kam za vámi chodí sousedky na kávu a na pokec; může být i velínem, kde se řeší rodinné věci a činí zásadní rodinná rozhodnutí; může být i improvizovanou dílnou s šicím strojem na kuchyňském stole…

Právě pro poměrně velkou rozmanitost v užívání je důležité, mít účel kuchyně jasně vymezen.

Zamyslete se proto nad tím, co všechno v kuchyni děláte. Rozpoznejte a definujte, jaké všechny funkce vaše kuchyň zastává. Ať máte jasno v tom, k jakým činnostem vaše kuchyň slouží.
To vám totiž následně velmi pomůže při rozhodování, které položky a věci (ale možná i samotné funkce) v kuchyni být mají, a které zde naopak nemají co dělat a bude potřeba je přesunout do jiného pokoje či odstranit.

JAK ČASTO ?
Další vaše zamyšlení by mělo být na téma, jak často kuchyň používáte. Zde panuje také různorodost a rozdílnost.
Někteří se v kuchyni jen mihnou, když si ráno ve spěchu vaří svou první kávu, ale jinak se stravují venku; někdo vaří jen občas a pro radost; pro jiné je kuchyň každodenním přístavem, kde tráví nemalé množství času přípravou pokrmů pro celou rodinu…

Od frekvence vašich návštěv v kuchyni by se přímou úměrou měl odvíjet počet a potřeba jednotlivých předmětů, přístrojů a kuchyňských pomocníků.

Pokud v kuchyni jen snídáte, zcela jistě nemusíte být vlastníky hrnce na polévku či lisu na česnek. Pokud však v kuchyni denně plnohodnotně vaříte, tak se bez těchto (ale i jiných) předmětů asi neobejdete.

KOLIK ?
Přechod na minimalistickou kuchyň však neznamená ostrou redukci předmětů, po které vám zbude jeden hrnec, vařečka, hmatatelné prázdno za dvířky kuchyňské linky a velký prostor pro nutnou improvizaci. Nemusíte se bát, že budete muset mít v kuchyni co nejmíň předmětů za každou cenu.

Když jste singl a v kuchyni si vaříte jen čaj anebo ohříváte jídlo donesené od maminky, teoreticky si můžete vystačit s jedním hrníčkem, talířem a pánvičkou.
Pokud jste rodina s dětmi, kde se standardně vaří, bude počet hrníčků, talířů a dalších užitečných předmětů, potřeba o něco víc…

Udělejte si test – spočítejte jednotlivé předměty, které obývají vaši kuchyň (talíře, hrníčky, skleničky, hrnce, pánve, příbory, kuchyňské nástroje…) – určitě se hravě vyhoupnete nad číslo 200, mnozí i velmi výrazně výš.
Zamyslete se nad tímto ohromujícím třímístným číslem. Popřemýšlejte o této hromadě věcí – o potřebnosti, užitečnosti a důležitosti jednotlivých předmětů ve vaší kuchyni.

PREFERENCE
Mít minimalistickou kuchyň znamená, že vy sami si určíte, co chcete a kolik čeho potřebujete.
Nemusíte se vzdávat svých kulinářských koníčků jen proto, abyste zmenšili počet předmětů v kuchyni o nějakou tu desítku kusů – to určitě ne.

Pečete rádi sladké? Rozhodně si můžete ponechat všechny používané formy na pečení a potřebné pomůcky na zdobení dortů – ale tu nepoužívanou fondue sadu, kterou jste dostali k předloňským Vánocům, tu určitě oželíte, viďte…

Rádi v létě o víkendech grilujete? Určitě v rámci minimalizace nemusíte vyhodit všechno grilovací náčiní včetně grilu a na krásně propečené domácí hamburgery či pečenou rybu jen vzpomínat – ale pokud jíte rýži jednou za měsíc, tak od toho rýžovaru se osvobodit můžete, viďte…

Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše kuchařské preference.
Až je budete mít definované, snadněji dokážete přizpůsobit svou kuchyň těmto potřebám a s dávkou lehkosti se zbavit věcí, které do vašich priorit nezapadají.

SHODA JE JISTÁ, VÝSLEDEK RŮZNÝ
Určitě se shodneme na tom, že každý z nás má na kuchyň jiné nároky a každý v kuchyni preferuje jiné věci, které jsou pro něho důležité. Naše potřeby jsou odlišné a míra minimalismu, které chceme dosáhnout, také.

Škála minimalismu je opravdu velmi široká – od té pohodlné varianty (kdy se zbavíte věcí, které nepoužíváte) až k té extrémní (že máte jen jeden talíř).
Stupeň minimalismu bude takový, jaký si vy sami vyberete a nakolik bude vaše kuchyň minimalistická, záleží jen a jen na vás…:)

Budu ráda, když se v komentářích pod tímto článkem s ostatními čtenáři  podělíte o to, co vás vede (nebo vedlo) k tomu, proč chcete (nebo už máte) minimalistickou kuchyň.
Třeba právě ten váš důvod bude posledním rozhodujícím podnětem pro někoho, kdo ještě váhá…

Úvodní foto: www.apartmenttherapy.com